V rámci podpory sieťovania ako aj budovania a posilňovania inštitucionálnych kapacít MNO na miestnej, regionálnej a národnej úrovni, sme medzi inými zorganizovali aj tieto významné stretnutia:
09. 05. 2019 - Vzdelávací seminár – Domáce násilie.
Seminár bol vedený lektorom PhDr. Barborou Kuchárovou, PhD., MBA, klinickou psychologičkou a výkonnou riaditeľkou občianskeho združenia Prima. Na seminári Domáce násilie lektorka zadefinovala pojem násilie, ďalej typy obetí a páchateľov, CAN, formy a riziká, ako sa pracuje s ohrozenou rodinou a uviedla príklady z praxe, sprevádzané diskusiou. Seminár bol určený pre odborníkov v sociálnej oblasti v rámci štátnych inštitúcií, pracujúcimi s rodinami a ľuďmi, ktorí domáce násilie prežili, tiež pre organizácie neziskového sektoru pracujúcich s touto cieľovou skupinou a rovnako aj pre verejnosť.
10. 05. 2019 - Vzdelávací seminár – Závislosť.
Seminár bol vedený lektorkou PhDr. Barborou Kuchárovou, PhD., MBA, klinickou psychologičkou a výkonnou riaditeľkou občianskeho združenia Prima, ktoré sa zaoberá prácou s drogovo závislými ľuďmi v teréne. Zadefinovala pojem závislosť, formy a riziká, uviedla, ako sa pracuje s ohrozenou rodinou, aké sú novodobé závislosti a tiež uviedla príklady priamo z praxe, sprevádzané diskusia. Bol určený pre odborníkov v sociálnej oblasti v rámci štátnych inštitúcií, pracujúcimi s rodinami a ľuďmi s akoukoľvek formou závislosti, tiež pre organizácie neziskového sektoru pracujúcich s touto cieľovou skupinou a rovnako aj pre verejnosť.
13. 11. 2019 - Vzdelávací seminár – Konkrétne problémy k otázkam výživného.
Odborný vzdelávací seminár a prezentácia boli zamerané na zadefinovanie zákonnej úpravy výživného a o jeho možnostiach aplikácie v praxi. Seminár bol vedený lektorkou JUDr. Tatianou Dlhošovou, advokátkou. Bol určený pre verejnosť ako aj pre odborníkov v sociálnej oblasti v rámci štátnych a verejných inštitúcií, organizácie neziskového sektora pracujúcimi s rodinami a cieľovou skupinou, ktorej sa táto problematika týka.
Sme nesmierne radi, že sa spomínaných seminárov zúčastnilo viac ako 100 odborníkov, spolu s neziskovými organizáciami a aj verejnosťou.
V rámci realizácie projektu bolo pre nás veľkou výzvou vytvoriť dokument, ktorý by bol všetkým dôležitým, čo by sme chceli vypovedať. Na našom diele sme pracovali takmer rok v spolupráci s mnohými úžasnými ľuďmi. A tak vznikla publikácia zložená z praktických skúsenosti, právneho minima, prehľadu úradov, organizácii, poradenských centier, sociálnych dávok. Čo nás veľmi teší, obsahuje aj príklady z dobrej praxe. Umocňuje v nás presvedčenie o dôležitosti našej práce. Tu je: „Príručka pre sociálnych pracovníkov, pracovníčky a pomáhajúce profesie.“
Boli vytvorené pracovné skupiny (platformy) v rámci založenej medzisektorovej Platformy organizácií neziskového sektora a verejnej správy pre tvorbu a implementáciu efektívnych rodinných politík: